12. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2023

22. ZEYTİN FESTİVALİ

ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ

 

12. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2023 (GIRNE – KIBRIS)

 

KATILIM KOŞULLARI

1 – Bu yarışma – din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın – 18 yaş üstü amatör veya profesyonel tüm Dünya karikatürcülerine veya karikatür çizebilen herkese açıktır.

2 – KONULAR:

 

  1. A) Zeytin

Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri vd.

 

  1. B) Serbest Konu

Herhangi bir konu çizilebilir.

 

3 – Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzındaki eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.

 

4 – Yarışmaya gönderilecek eserler orijinal olacaktır. Ölçü: A4 veya A3. Siyah – beyaz veya renkli. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.

 

5 – Yarışmaya gönderilecek eserlerin önceden yayınlanmış olmaları önemli değildir ancak, daha önce herhangi bir etkinlikte ödül kazanmamış olmalıdır.

 

6 – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak; karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yarışmada ödül aldığı (yayınlandığı tarih ile) belgelendiği taktirde, o karikatür iptal edilir ve bir sonraki yüksek puanı alan karikatür dikkate alınır.

 

7 – Yarışmaya her dalda (Zeytin veya Serbest) en çok ikişer eser ile katılmak mümkündür (2 x 2 = 4) ancak, bir katılımcıya her bölümde birden fazla ödül verilmez. Ayrıca, herhangi bir çizer Büyük Ödül’ü hangi bölümde kazanmışsa, o bölümde ikinci bir ödül alamaz.

 

8 – Eserler en geç 31 MAYIS 2023 tarihine dek, belirtilen adrese gönderilmiş olmalıdır.

 

9 – Gönderilecek karikatürler – ödül alsın veya almasın – geri iade edilmeyecek; Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından oluşturulacak “Uluslararası Kıbrıs Karikatür Müzesi”nin arşivine kalacaktır.

 

10 – Yarışmada ödül kazanan eserlerin yanısıra, Düzenleme Kurulu’nun uygun göreceği eserler bir albüm halinde yayınlanacak ve 22. Zeytin Festivali 2023 kapsamında sergilenecektir.

 

11 – Yarışma sonuçları, ödül kazanan çizerlere ve basın – yayın organlarına iletilecektir.

 

12 – Yarışmaya gönderilen tüm karikatürler, Girne Belediyesi veya Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından sergi, kart, poster, albüm, gazete, dergi, kitap, CD ve benzeri teknikler ile basılıp çoğaltılabilecektir.

 

13 – Katılımcılar yarışmaya eser göndermekle, yarışma koşullarını kabul ettiklerini ve gönderdikleri eserlerin bu şartnamede belirtilen yerlerde kullanımı halinde, gelecekte herhangi bir maddi tazmin istemeyeceklerini kabul etmiş olacaklardır.

 

ÖDÜLLER:

 

Büyük Ödül

(ŞAMPİYON MELEKLER TAKIMI ANISINA)

20.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli

 

ZEYTİN KONULU BÖLÜM

Birincilik Ödülü

10.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli

 

İkincilik Ödülü

Gümüş Zeytin Heykeli

 

Üçüncülük Ödülü

Bronz Zeytin Heykeli

 

10 veya 20 Özel Ödül (Zeytin Heykeli)

 

SERBEST KONULU BÖLÜM

Birincilik Ödülü

10.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli

 

İkincilik Ödülü

Gümüş Zeytin Heykeli

 

Üçüncülük Ödülü

Bronz Zeytin Heykeli

 

10 ile 20 Çizere Özel Ödül (Zeytin Heykeli)

 

EN SON KATILIM:

31 MAYIS 2023

 

GÖNDERİM ADRESİ:

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği

  1. Uluslararası Karikatür Yarışması

Posta Kutusu: 455 (Posta Kodu: 99000)

Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs

 

DÜZENLEME KOMİTESİ